Jak często można kąpać psa?

Na to pytanie niejednokrotnie szukają odpowiedzi początkujący posiadacze czworonożnych przyjaciół. Od tego, jak często powinniśmy kąpać nasze psy, zależy wiele czynników, na które składa się, chociażby:
- rodzaj sierści,
- choroby skóry i alergie,
- stopień zabrudzenia,
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na tych 3 najważniejszych aspektach oraz zebrać jak najwięcej informacji na temat rodzaju sierści naszego psa. Albowiem przyjęte normy ogólne zabraniają zbyt częstych kąpieli ze względu na spłukiwanie naturalnej bariery chroniącej naskórek m.in. przed bakteriami i nadmiernym wysuszeniem.
W takim razie jak często można kąpać psa?
Przed pierwszą kąpielą należy zawsze upewnić się, czy pies nie posiada żadnych zmian skórnych. Jeżeli posiadamy psa z długą sierścią, musimy liczyć się z częstszymi zabiegami pielęgnacyjnymi oraz koniecznością wyczesywania sierści kilka razy w tygodniu, co ułatwi nam proces mycia i zachowania czystości okrywy.

Natomiast psy krótkowłose są mniej wymagające, możemy je kąpać co 4-12 tygodni oraz wyczesywać odpowiednio uwzględniając indywidualne potrzeby danej sierści. Wyjątkami w częstych kąpielach są psy typu chiński grzywacz, który wymaga cotygodniowej kąpieli.
Czy szczeniaki można kąpać?
Jak często możemy kąpać naszego szczeniaka? Młody naskórek podatny na wszelkie uszkodzenia oraz niewykształcony układ odpornościowy dodatkowo obciążony pierwszymi szczepieniami, nie ułatwia sprawy pielęgnacyjnej.
Szczeniaki w zależności od okrywy należy kąpać znacznie rzadziej niż dorosłe psy. Szczególnie istotne są pierwsze miesiące życia, więc jeśli mamy możliwość powstrzymać się od kąpieli młodego czworonoga, odczekajmy do ukończenia choćby 5 miesiąca życia.
Pamiętajmy, że równie ważne są kosmetyki, które zastosujemy. Aby uniknąć niespodzianek, należy stosować sprawdzone hipoalergiczne kosmetyki, a w razie jakichkolwiek zmian skórnych skontaktować się z weterynarzem, który określi czy można wykąpać pieska.
Co ile kąpiel psa – podsumowanie
Równie szkodliwe dla naszych psów mogą być zbyt rzadkie zabiegi pielęgnacyjne, które mogą doprowadzić do różnych chorób skórnych, powstawania filcu i długoterminowego leczenia weterynaryjnego.
Wnioskując, jeżeli decydujemy się na kąpiel naszego czworonoga, musimy bacznie obserwować jego szatę, zadbać o odpowiednie kosmetyki i regularność wykonywania zabiegów pielegnacyjnych, ponieważ jest to kluczowe w zachowaniu pełnego zdrowia naszego psa.
Nie warto eksperymentować, należy pracować na delikatnych i sprawdzonych produktach, co zdecydowanie da nam odczuć poczucie czystości szaty czworonoga.