Czy psom wypadają zęby?

czy psom wypadają zęby
Rate this post

Uzębienie psów dzieli się podobnie, jak te u ludzi na siekacze, kły, zęby przedtrzonowe i trzonowe, a prawidłowy stan uzębienia oraz całej jamy ustnej czworonoga jest bardzo ważny dla jego prawidłowego funkcjonowania na każdym etapie jego życia.

Czy psy maja mleczaki

Psy rodzą się z zalążkami zębów, które już w ciągu pierwszych dni po porodzie wykazują intensywny rozwój. Psy wieku szczenięcego posiadają zęby mleczne tzw. mleczaki. Następnie pojawia się uzębienie następne, stałe.

Jak rozpoznać zęby mleczne u psa

Zęby mleczne są cienkie, bardzo ostre oraz o przyjemnym porcelanowym kolorze.

Kiedy szczeniak zmienia zęby

Szacuje się, że wymiana zębów mlecznych na uzębienie stałe rozpoczyna się około czwartego miesiąca życia i trwać może kilka miesięcy. W wieku 6 miesięcy najczęściej następuje wypadanie kłów. Okres ich wymiany jest uzależniony od wielkości oraz rasy zwierzęcia.

czy psy mają mleczaki
Fot. Czy psy mają mleczaki?

Przetrwałe zęby mleczne

Czasem dochodzi do patologii, gdy mleczne zęby (najczęściej kły) jeszcze nie wypadły, a już w ich miejscu wyrastają zęby stałe. Nie jest to problem, gdy sytuacja jest czasowa i dotyczy pojedynczych zębów lub samych kłów, jednak gdy zęby stałe rosną, przypominając już wielkością uzębienie pierwotne, a mleczaki nadal nie wypadły, należy zasięgnąć opinii stomatologa weterynaryjnego. Taki typ patologii określa się jako uzębienie przetrwałe i może powodować poważne deformacje zgryzu. Rasami predysponowanymi są wszelkie rasy miniaturowe (np. yorkshire terrier, buldożek francuski). Często, gdy patologia utrzymuje się powyżej ósmego miesiąca życia, lub też powoduje duże deformacje zgryzu, może powstać wskazanie do chirurgicznego usunięcia uzębienia mlecznego.

Zachowanie psa podczas wymiany zębów

Wymiana zębów u szczeniąt to proces długi i wymagający – zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna. To okres, w którym szczeniak może być dosyć niesforny, ale ma do tego prawo. Wymiana zębów u szczeniąt jest równie trudna, jak ząbkowanie u niemowląt. Boli, swędzi, piecze i wypływ na cały organizm. Zwierzak może czuć się nieswojo oraz mieć problem z efektywnym wypoczynkiem. Wszystko to wpływa na jego zachowanie. Malec taki może być niespokojny, może mieć problemy z prawidłowym pobieraniem pokarmy, a także wykazywać zachowania trudne dla opiekuna – jak gryzienie przedmiotów raz domowników.

Skąd bierze się potrzeba gryzienia podczas wymiany zębów

Gryzienie u szczeniąt wymieniających uzębienie to efekt wielu czynników. Głównie to prawidłowy etap rozwoju szczenięcia w tym wieku. Następuje wtedy intensywny rozwój mózgu. Aby tak się działo szczenię musi poznawać świat, a jama ustna jest idealnym środowiskiem poznawczym przez mnogość receptorów czuciowych, jakie się w niej znajdują.

Gryzienie ma także za zadanie zmniejszenie dyskomfortu związanego z ząbkowaniem poprzez mechaniczny masaż. Tutaj z pomocą przychodzi spory wybór zabawek dedykowanych szczeniętom w trakcie wymiany uzębienia. To także naturalna potrzeba psów. Dzięki temu zachowaniu wytwarzają się w organizmie zwierzęcia tzw. hormony szczęścia. Wykazują one właściwości przeciwbólowe i odprężające.

Czy tylko szczeniętom wypadają zęby?

Wymiana uzębienia (z zębów mlecznych na zęby stałe) odbywa się raz w życiu i dotyczy tylko szczeniąt. Wypadanie zębów stałych, jako zjawisko naturalne zdarza się także u zwierząt geriatrycznych. W sytuacji, gdy dorosłemu zwierzęciu wypadają zęby należy znaleźć przyczyny takiej patologii.

Przyczyna wypadania zębów u zwierząt dorosłych

Brak odpowiedniej higienizacji jamy ustnej to główny powód wypadania zębów u psów dorosłych. Zwykle spowodowane jest to tym, że opiekun nie wiedział o konieczności mycia psu zębów odpowiednimi preparatami. W celu prawidłowego dbania o zęby nie wystarczają dedykowane przekąski. Na stan zębów może mieć także wpływ nieprawidłowa dieta lub stan chorobowy.
W sytuacji, gdy wykluczony został brak odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, należy zatem przyjrzeć się diecie oraz zdrowiu pupila.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.